Diriliş Ertuğrul Candar Bey Kimdir? Gerçek Adı Ne? Tarihte Candar Bey Kim?

Diriliş Ertuğrul Candar Bey Kimdir? Hangi Karakteri Canlandırıyor?


Diriliş Ertuğrul Dizisi TRT 1 ekranlarında 3. sezonunda da reyting rekorları kırmaya hazırlanırken dizi de yeni karakterler de netleşmeye başladı. Candar Bey Karacadağ eteklerindeki aslen Tatar olan Çavdaroğulları Obası'nı yöneten çok sert bir beydir.

Herkese karşı acımasız olan Candar Bey evlatları ile sınanacaktır. Çavdaroğlu Beyliği ile Kayı Obası arasında savaşlar çıkacak Candar bey de bu savaşta etkin rol alacaktır.

dirilis-ertugrul-candar-bey-kimDiriliş Ertuğrul Candar Bey Gerçek Adı Ve Oynadığı Diziler


Diriliş Ertuğrul Bey dizisinin yeni sezon oyuncusu Candar Bey karakterine can veren oyuncumuzun gerçek ismi Erden Alkan'dır. Erden Alkan 1941 Giresun doğumludur.Daha önce birçok dizi, tiyatro ve sinema filminde rol alan usta oyuncu en son Kollama Dizisinde rol almıştır.dirilis-ertugrul-candar-beyDiriliş Ertuğrul Gerçek Tarihte Candar Bey Kimdir?


Çavdaroğlu Obasının beyi olan Candar Bey, bozkırın siyaset ocağında pişmiş bir Aslen Tatar olan bir Türkmen beyidir. Çağın siyasi ve askeri bilgi birikimine sahiptir.

Candaroğulları (İsfendiyaroğulları) Beyliği Beyliğin kurucusu Demir Yaman Candar Bey, Oğuzların Kayı boyundandır. Beyliğin 8. beyi İsfendiyar Bey'den sonra (1392'den itibaren) itibaren hanedan İsfendiyaroğulları olarak anılmıştır. Beyliğin asıl adı Candaroğulları Beyliği'dir. Fakat sonradan hanedana son hükümdarlarına göre Kızıl-Ahmedlular diyen tarihçiler de vardır.Candaroğulları, devamlılık ve Osmanlılar'la son derece sıkı münasebetleri bakımından mühim bir beylik kurmuşlardır.1291-1461 arasında 170 yıl sürmüştür. Karamanoğulları'ndan sonra, Dulkadıroğulları ile beraber en devamlı Türkmen beyliği Candarlılar'dır. 1308'e kadar Selçuklular'a, 1335'e kadar İlhanlılar'a tabi olan Candaroğulları, bu tarihten 1383'e kadar 49 yıl istiklal kazanmışlar, 1383'te Osmanoğlu I. Murad'a tabi olmuşlardır. 1392'den 1402 ye kadar 10 yıl, alelade Osmanlı valisi durumuna düşmüşler, Ankara felaketinden sonra tekrar istiklal kazanmışlar, fakat 1413'te tekrar Osmanlı tabiiyetine girmişler, 1417'de ve sonraki yıllarda bu tabiiyet bağları gittikçe artmıştır.

Candar Bey (Erden Alkan) Diziden Neden Ayrıldı? Neden Çıktı? Başka Dizide Mi Oynayacak? Tıklayınız
 

1459-1461 arasında gene Osmanlı valisi vaziyetinde kalmışlardır. Osmanoğulları ile Candaroğulları'nın kanı o derece karışmıştır ki, Candaroğulları, nadiren Osmanlılar'a muhalif bir siyaset takip edebilmişler, ekseriya onlarla müttefiken hareket etmişler, birçok Candaroğlu doğrudan doğruya Osmanlı hizmetine girmiştir.

Beylik, Kastamonu, Sinop, Samsun, Çankırı, Zonguldak vilayetlerinde hüküm sürüyordu. Osmanlı sarayı ile sıkı bir akrabalık bağı kurmuşlardı. 1461'de Osmanlı Devleti'ne bağlandı.Türkiye Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mes'ud, taht mücadeleleri sırasında Çobanoğullarının karıştığı bir savaşta esir düşmüş, fakat sonra kurtarılmıştı (1292). Sultan Mes'ud, kurtarılması sırasında yararlığı görülen Şemseddin Demir Yaman Candar'a Kastamonu ve havalisini vermiş ve böylece bu beyliği kurulmuştu.Candaroğulları Beyliği Fatih Sultan Mehmed devrine kadar varlığını sürdürdü. Fatih Trabzon seferi dönüşünde Kastamonu ve Sinop Osmanlı topraklarına katılarak Candaroğulları Beyliği'ne son verildi (1462).Candaroğulları beyleri çeşitli eserlerle ülkelerini imar etmişlerdi. Bu devreden Kastamonu'da İbn Neccar Camii ve altı yapıdan ibaret bir külliye olan İsmail Bey İmareti en önemli eserler olarak göze çarpmaktadır. Candaroğulları beyleri sanat adamlarını da himaye etmişler ve kendi adlarına çeşitli Türkçe eserler yazdırmışlardır. Candarlılardan İsmail Bey (1443-1461) "Hulviyat-ı Şahi" isminde büyük bir eser yazmıştır.

dirilis-erugtul-erden-alkan-candar-bey-diziden-nedn-ayrildi

Diriliş Candar Bey Ölecek Mi? Diziden Ayrılacak Mı? TıklayınızDiriliş Ertuğrul 3. Sezon (2016-2017) Tüm Oyuncular ve Karakterler İçin Tıklayınız


dirilis-ertugrul-tamga-nedir

 

Diriliş Ertuğrul Tarihteki Candar Bey Kim?


https://www.youtube.com/watch?v=AHv7SZVdIfI

0 Yorum

*** Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar Silinecektir. ***