Saadettin Köpek Gerçek Tarihte Nasıl Ölmüştür? Diriliş Ertuğrul Köpek Gerçekte Nasıl Öldü?

Diriliş Ertuğrul Sadettin Köpek Gerçek Tarihte Nasıl Ölmüştür,


TRT 1 ekranlarının sevilen ve heyecan dolu dizisi Diriliş Ertuğrul tarihsel olaylarla izleyicinin karşısına çıkmaya devam ederken dizide Saadettin Köpek karakteri ile ilgili gelişmeler de izleyiciyi heyecanlandırıyor. Ertuğrul Saadettin'i nasıl öldürecek? Saadettin Köpek tarihte nasıl ölmüştür? Saadettin Köpek Ne Zaman Ölecek? gibi soruların cevabını aranır oldu.

Diriliş Ertuğrul Sadettin Köpek Gerçekte Nasıl Öldü?


Saadettin Köpek tarafından II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in tahta çıkmasından sonra sultanın kardeşinin tarafını tuttuğu gerekçesiyle Anadolu'ya yerleşmiş olan Harzemşahlar'ın önemli liderlerinden Kayır Han' ı tutaklatıp ve sonrasında öldürtmesiyle Harzemşah beyleri Anadolu' da geçtikleri yerleri yağmalayarak Harran, Urfa, Rakka ve Suruç gibi yerleri ele geçirerek buralara yerleştiler. Daha sonra devlet yönetiminde iyice güçlenen Sadeddin Köpek, kendisi için tehdit gördüğü önemli devlet adamlarını ve kişileri çeşitli sebeplerden öldürtmeye başladı.

Atabey Şemseddîn Atunapa, Tâceddîn Pervâne, saltanat naibi Kemâleddîn Kâmyar gibi önemli devlet adamlarını öldürttü ve Hüsâmeddîn Kaymerî, Celâleddîn Karatay gibi devlet adamlarını da görevlerinden uzaklaştırttı. Saltanat naibliği ve Pervanecilik görevlerine getirildi. Gücünü kanıtlamak amacıyla Melikü’l-Ümerâ unvanıyla çıktığı seferde, Eyyubiler'in denetiminde olan Samsat kalesi ile diğer bazı kaleleri ele geçirdi ve bütün bu başarılarından sonra Anadolu Selçuklu tahtına geçmeyi düşünen Sadettin Köpek, tahtta hak iddia edebilmek için I. Gıyaseddin Keyhüsrev' in gayrimeşru çocuğu olduğu yönünde hikâye ortaya attı.

Saadeddin Köpek'in gücünün aşırı derecede artmasından endişelenen II. Gıyaseddin Keyhüsrev, 1238 yılının sonbaharında Sadeddin Köpek' le birlikte Kubadabad Sarayı'na geldi. Sultan Keyhüsrev burada verdiği bir ziyafet sonrasında Sivas subaşısı Hüsamettin Karaca' nın yardımıyla Sadeddin Köpek'i 1239 yılında öldürttü. Cesedi demir bir kafes içerisine konulup kale duvarına asılarak halka gösterildi

https://www.youtube.com/watch?v=VZeiVqJ1O_g

0 Yorum

*** Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar Silinecektir. ***