Diriliş Ertuğrul 12 Nisan Özeti

12 Mart akşamı Diriliş Ertuğrul dizisinde Ural Bey in Haçeturyan Ustayı öldürmesi ve  Hazır ol Ertuğrul Bey savaş yeni başladı notu ile Ertuğrul beye göndermesi ile başlayan yeni bölümde Ertuğrul Bey ve Alpleri Doğan Alp ve Haçeturyan Ustanın intikamını alabilecekler mi?

Diriliş Dündar Bey Kurtulacak mı?

[caption id="attachment_46602" align="aligncenter" width="533"] Dündar Bey Kurtulabilecek mi[/caption]

Tekfura esir düşün Dündar Bey bağlı olduğu zindan da Ural bey tarafından yapılan eziyet sırasında kolay kolay ölmeyeceğini ifade eden Ural Bey Dündar Beyden kaledeki ajanın kim olduğunu öğrenmeye çalışır.

Dündar beyin annesi Halime hatun ise gözyaşları içinde oğlundan haber almayı beklerken Ertuğrul beyden Dündar'ın bulunmadığı haberini alan Hayme ana üzülür ve Oy benim kınalı kuzum diyerek Ertuğrul beye ne oldu benim oğluma diyerek üzüntüsüne engel olamadı.

Dündar beyin Konya'ya gideceğini Günyeli hatuna söylediğinden şüphelenen Ertuğrul bey bu durumu Hayme anaya söyledi, Halime hatun ise Hayme anaya Günyeli hatuna güvenmekte hata ettiğinizi söylemiştim dedi.Günyeli Hatun ve hain babasından bunun hesabını soracağını söyleyen Ertuğrul bey Bu obanın direğisin ana metanetli ol diyerek onu teselli etmeye çalıştı.Banu Çiçek in çocuğu yaşıyor mu diye soranlar Doğan Alp in karısı Banu Çiçek in çocuğuna birşey olmamıştır.

Çavdar obasında ise Aliyar bey Acar bey ve kızı Günyeli Hatunu derdest ettirdi.

Öte yandan İmparatordan Karaca hisar kalesine  gönderilen mektupla İmparatorun Türklerle savaş için tekfur komutan Vasilyus u yanına çağırır.

Diriliş  Tekfur Ne demek

Bizans İmparatorluğu zamanında vali düzeyinde olan yöneticilerle Anadolu ve Rumeli'deki Hıristiyan beylerine verilen genel ad olarak tanımlanabilir.Diriliş Acar Bey Ölecek mi?

Çavdar obasında esir tutulan Acar bey yaptıkları hainliklerin cezasını ne ödeyecek mi?

Karacahisar Kalesi Nerede? Karacahisar Kalesi; Eskişehir’in güneybatısında, Porsuk Çayı ’nın yanındaki platonun üzerinde kurulmuş bir Bizans kalesidir.

Karacahisar Kalesi Ne Zaman Alındı Kim Fethetti?Sonuçta Osman Bey tekfuru yendi ve 1288 yılında Karacahisar Kalesi’ni fethetti. Kalenin yakınında bulunan Karacaşehir’e Türkleri yerleştirdi. Karacaşehir’de kalabalıklaşan halk, Eskişehir’e gelip Karacaşehir’deki camide hutbe okutmak istediklerini bildirdiler. Şeyh Eaebali’nin yardımı ile Osman Bey Karacaşehir’deki camide hutbe okunmasına izin verdi. Oraya kadı ve imam tayin etti (1299). Karacahisar Kalesine sahip olan Osman Bey, Bizans topraklarında ilerledi ve beyliğin sınırlarını genişletti. Osmanlı Devletinin temeli Karacahisar Kalesinin alınması ile atılmış oldu.

0 Yorum

*** Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar Silinecektir. ***