Savaşçı Dizisi Reşat Çiğiltepe Kimdir

Savaşçı Dizisi Reşat Çiğiltepe


Türk Edebiyatında sıklıkla adı duyulan  Ziya Paşa‘nın oğlu Albay Reşat Çiğiltepe 1896 yılında Harp Okulu’nu okuduktan sonra  Trablusgarp ve Balkan Savaşları’nda, sonra Birinci Dünya Savaşı’nın Çanakkale cephesinde, sonra ise Muş ve Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunda çok büyük başarılar gösteren Albay Reşat, Mustafa Kemal Paşa‘nın takdiriyle birlikte madalyalar kazanmıştır. Savaşçı Dizisi Reşat Çiğiltepe kimdir?

[caption id="attachment_53141" align="aligncenter" width="250"] Savaşçı Dizisi Reşat Çiğiltepe Kimdir[/caption]

1918'de İngilizlere esir düşen Reşat Bey, daha sonra esaretten kurtulur kurtulmaz Aralık 1919'da Milli Mücadele'ye katılmak üzere İnebolu'dan "İstiklal Yolu" üzerinden Ankara'ya geçmiştir.

Onuru ve Vatanı Uğruna Canını Feda Eden Komutan Albay Reşat Çiğiltepe

Reşat Bey, Mustafa Kemal Paşa tarafından 11. Kafkas Tümeni (sonradan 21. Tümen) Komutanlığı'na getirilmiştir. Yarbay rütbesi ile İnönü ve Sakarya muharebelerine de iştirak eden ve olağanüstü performans gösteren Reşat Beye, son olarak 57. Alay Komutanlığı görevi verilmiş; bizzat Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından, Büyük Taaruzun ikinci gününde, muharebenin ve de ülkenin-ulusun kaderini etkileyecek en kritik mevkide yeralan -Sincanlı Ovasından Dumlupınar'a kadar tüm yolların önündeki en stratejik engel olan- Çiğiltepe'yi düşmandan temizlemesi emredilmiştir.

https://youtu.be/jfhcYRxcvoM?t=8

0 Yorum

*** Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar Silinecektir. ***