Diriliş Karaca Hisar Kalesi Tarihte Nasıl Kim Tarafından Fethedildi

Diriliş Karaca Hisar Kalesi Tarihte Nasıl Kim Tarafından Fethedildi soruları merakla izlenen dizinin 29 Kasım 2017 akşamı yayınlanan bölümünde izleyenlerin belkide en çok merak ettiği soruların başında geldi. Karaca Hisar Kalesi tarihte kim tarafından nasıl fethedildi ne zaman fetih gerçekleşti sizler için araştırdık.

 

Osmanlı’nın ilk fethettiği kale olan  Karacahisar Kalesi'dir.  Eskişehir’in güneybatısında, Porsuk Çayı ’nın yanındaki platonun üzerinde kurulmuş bir Bizans kalesidir. Karacahisar Kalesi konumu ve mimari özellikleri itibari ile “Kastron” ya da “Kale Kent” olarak adlandırılan yerleşimlerin özelliklerini yansıtır. Anadolu’da 7. ve 8. yüzyılda oluşmaya başlayan kale kentler Orta Bizans döneminin askerî şehirleri olarak tanımlanmaktadır.

Karacahisar Kalesi ne zaman fethedildi?

Osmanlı Devletinin ilk fethi de Karacahisar Kalesinin Feth edilmesi ile başlamıştır. Karacahisar kalesi Osman Bey döneminde feth edilmiştir. Osman Bey Karacahisar’ı tek başına feth edememiş ve Sultan Alaeddin Osman Bey’e asker ve mühimmat gönderince OSman Gazi ilk olarak KAracahisar kalesini Fetih etmiş ve Osmanlı yerleşik hayata geçmiştir.

Karacahisar Savaşı, Osman Beyin İnegöl Tekfurunun kontrolündeki bizans kalesini fethetmesi ve beyliğinin büyümesine vesile olmuş, aynı zamanda kendisinin 2. savaşı olmuştur. Osman Bey, Ermenibeli’de düştüğü pusudan kurtulup sefer hazırlıklarını tamamladıktan sonra ilk fethini gerçekleştirmek ve Gazi unvanını almak için 300 kişilik bir ordu hazırlayıp İnegöl yakınlarındaki Kulacahisar kalesine bir gece baskını düzenledi. Mücadele çok kısa sürdü. Beklemedikleri bir saldırıyla karşılaşan Bizanslı askerler mukavemet gösteremeyip teslim oldular. Kulaca Hisar kalesi oldukça stratejik bir konumdaydı. Bu kalenin fethedilmesi ile Bizansın bölgedek askeri bir yığınak yapabileceği önemli bir hareket noktası ele geçirilmiş oldu.

[caption id="attachment_54617" align="aligncenter" width="400"]dirilis-karacahisar-kalesi dirilis-karacahisar-kalesi[/caption]

 

0 Yorum

*** Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar Silinecektir. ***