1960 lardan beri çalışmayan saat hangi şehirdedir

Paris'teki ünlü anıt Panthéon, şehre iki yüzyılı aşkın bir süredir renk veren neoklasik bir şaheser. Birkaç hafta önce gerçekleşen bir dava açığa çıkmasaydı, Panthéon anıtının, çok daha ilginç bir olaylar zincirine ev sahipliği yaptığı kimsenin aklına gelmezdi.

Kültürel gerilla hareketinin bir parçası olan ve Fransa'nın kültürel mirasını korumak adına 18. yüzyıldan kalma bir binaya zorla girmekten yargılanan Unthergunther'ın dört üyesi, mahkeme kararıyla aklandı.

Eylül 2005'ten itibaren bir yıl boyunca, Panthéon'un ünlü kubbesinin altında, güvenlik görevlilerinin burnunun dibinde, “Kanunsuz Koruyucular” adı altında atölye düzenleyen grubun denetleyicisi, profesyonel saatçilik yapan Jean Baptiste Viot.

Jean Baptiste'in gözetmenliğinde, 1960'dan beri çürümeye terkedilen antika saat, tek tek parçalarına ayrılarak tamir edildi. Dört kişi ancak saat tam olarak tamir olduktan sonra kendilerini ele verdi.

Pantheon'un saatini tamir ettiler, yetkililerin ruhu duymadı
Grup üyelerinden Lazar Klausmann, “yenileme” görevlerini bitirdikten sonra, aralarında, yaptıklarını Panthéon yetkililerine söyleyip söylememek konusunda çok tartıştıklarını belirtti. Saatin çalışmaya devam etmesi için kurulması lazım olduğunu göz önüne alarak, saatin çalışmaya devam edebilmesi için yetkililere haber vermeye karar verdiklerini belirtti.

Klausmann, "Panthéon yöneticisine saati tamir ettiklerini söylediklerinde, yöneticinin önce şaka sandığını, saatin tamir edildiğini gözleriyle görünce de çok şaşırdığını" söyledi. Ulusal Anıtlar Merkezi bir anıta bu kadar rahat girilebildiği için utanarak, konu hakkında yasal işlem başlatıp, Panthéon'a hemen yeni bir yönetici atadı.

Klausmann'ın dediğine göre binaya girmek zaten işin en kolay kısmı. Ekip bir gece Panthéon'da kilitli kalmayı becererek, o gece içinde binanın yan girişini ve saklanacakları yeri tespit ettiler. Klausmann, “Kilit açmak, profesyonel bir saatçi için en kolay iştir” dedi.

 

 

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının 27 Şubat 2017 tarihinde yarışmaya oğlu ve kızı ile birlikte katılan 60 yaşındaki Gülay Hanım bol bol bulmaca çözdüğünü ve İstanbul Pendik'te yaşadığını anlatarak yarışma katıldı.Kazandığı para ile yazlık almayı planlayan Gülay hanım ın ilk sorusu Halk arasında temiz ve saf anlamında kullanılan kişilerin neden çıktığını sütten çıkmış ak kaşık diye cevap vererek ikinci soruyu görmeye hak kazandı.İkinci soruda ebeveynler orada yeni arkadaşların olacak diyerek çocuklarını nereye gitmeye teşvik ederler sorusuna okula yanıtını veren Gülay hanım 3. soruya geçmeyi hak kazandı.

 

0 Yorum

*** Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar Silinecektir. ***