Mehmed Bir Cihan Fatihi Çandarlı Halil Paşa Gerçek Tarihte Ne Zaman Öldü

Mehmed Bir Cihan Fatihi Çandarlı Halil Paşa Gerçek Tarihte Ne Zaman Öldü diye merak edenler
Çandarlı Halil Paşa  1439-1453 yılları arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed tarafından idam ettirilmiştir. Çandarlı Halil Paşa Osmanlı tarihinde idam edilen ilk sadrazamdır.


 

Ekranların yeni dizisi Mehmed Bir Cihan Fatihi 2. bölüm fragmanı yayınlanmasının ardından herkesin merak ettiği Çandarlı Halil Paşa Gerçek Tarihte Ne Zaman Öldü sorusu oldu. 2. bölümde Sultan Mehmed savaş hazırlıkları ve planları ile birlikte tahta oturur. Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin  Çandarlı Halil Paşası ise geçmişte yaptıkları kötülükler sebebi ile idam edilip edilmeyeceği merak konusu olurken yeni fragmanda Sultan Mehmed bakalım Çandarlı Halil Paşayı idam edecek mi?

 

İkinci bölümü ile ekranlara gelmeye hazırlanan Kanal D'nin yeni tarihi  dizisi Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Büşra Develi, Fatih  dizisinde Eleni karakterini canlandırıyor. İlk bölümü ile sevilen tarihi dizi Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi Zağanos Paşa gibi Osmanlı Devleti'nde önemli birçok devlet adamını gözler önüne serdi. İzleyiciler dizi sırasında Zağanos Paşa kimdir, tarihteki yeri ve önemi nedir merak etmeye ve araştırmaya başladılar.

 

 

BİR CİHAN FATİHİ MEHMED 1.SON BÖLÜMÜNDE NELER OLDU?


Bir Cihan Fatihi dizisinde Şehzade Mehmed, babası Murad Han’ın beklenmedik ölümünden sonra kedisine hak gördüğü tahta çıkmak üzere Manisa’dan, Edirne’ye doğru yola çıkar. Tahtın bir diğer ortağı ve en doğal adayı olan  Şehzade Orhan ise bu sırada İstanbul da yani o zamanki adı ile Konstantiniyye’dedir. Her zamanki gibi dış mihraklar Osmanlıyı karıştırmak için ellerinden geleni yaparlar bunlardan birisi de İmparator Konstantinos, Şehzade Orhan’ı Osmanlı’nın başına geçirmek isteyerek onu Edirne’ye gönderir.

 

[caption id="attachment_56212" align="aligncenter" width="540"]Mehmed Bir Cihan Fatihi Çandarlı Halil Paşa Gerçek Tarihte Ne Zaman Öldü Mehmed Bir Cihan Fatihi Çandarlı Halil Paşa Gerçek Tarihte Ne Zaman Öldü[/caption]

BİR CİHAN FATİHİ MEHMED 2.BÖLÜM FRAGMANI

https://youtu.be/UZqwoXHi90I?t=2

 

 

 

 

 

 

0 Yorum

*** Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar Silinecektir. ***