Mehmet Dizisi Mimar Muslihuddin Gerçek Tarihte Kimdir?

Mehmet Bir Cihan Fatihi dizisinin 2. bölümünde diziye dahil olan Mimar Muslihuddin kimdir gerçek tarihte varmı dır yoksa seneryo gereği sadece dizide böyle bir karakter ni yer alıyor sorularının yanıtını sizler için araştırdık. Mehmet dizisi Mimar Muslihuddin Gerçek Tarihte  kimdir? Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Mimar Muslihiddin karakterini başarılı ve usta oyuncu Altan Erkekli canlandırken gerçek tarihte Mimar Muslihiddin Fatih Sultan Mehmet Han zamanında İstanbul’un fethi aşmalarında  Sultan Fatih’in kadrosunda yer alan usta bir mimar olup birçok başarılı eser katmıştır.Mehmet Dizisi Mimar Muslihuddin Gerçek Tarihte Kimdir? peki.

 

Mehmet Dizisi Mimar Muslihuddin Gerçek Tarihte Kimdir?


Mehmed dizisinde  Fatih Sultan Mehmed’in yanında yer alan Mimar Muslihuddin  Mimar Muhiddin Ağa ve Saruca Paşa’nın yaptığı Şahin toplar fethin gidişatını önemli ölçüde etkileyen bir mimardır. 2. Murad döneminde de yaşamış, dünyanın en uzun köprüsü olan Ergene Köprüsü ya da kasabaya ismini veren Uzun Köprü mimarıdır. Uzunluğu 1200 metre olan köprüde 174 adet kemer kullanılmıştır. Bunların yanında Edirne’de Üç Şerefeli Caminin ve İstanbul Rumeli Hisarının mimarlarından olduğu biliniyor. Günümüzde pek çok okula ismi de verilmiştir.

Mehmed dizisi Mimar Muslihuddin önemli bir mimar ve devlet adamı olan Mehmet Dizisi Mimar Muslihuddin  rolünü oynayacak olan usta ve başarılı oyuncu  Altan Erkekli  1955 yılında MArmara nın incisi İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro bölümünden mezundur. 2001 yılında Bir Demet Tiyatro,  Neredesin Birader, Kurtuluş, Yerden Yüksek, Şen Yuva, Bir İstanbul Masalı, Beyaz Gelincik, Bir Demet Tiyatro, Kara Ekmek, Yalan Dünya ve Hangimiz Sevmedik gibi önemli projelerde rol alan başarılı oyuncu Mehmet Dizisi Mimar Muslihuddin karakterine hayat verecek.

[caption id="attachment_56226" align="aligncenter" width="288"]Mehmet Dizisi Mimar Muslihuddin Mehmet Dizisi Mimar Muslihuddin[/caption]

0 Yorum

*** Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar Silinecektir. ***