Diriliş Halime Hatun Tarihte NE Zaman Öldü

Diriliş Halime Hatun Tarihte Ne Zaman Öldü


Diriliş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul Beyin hanımı Halime Hatun 3. oğlu Osman ı dünyaya getirdikten sonra öldü.Diriliş dizisine veda Eden Halime HAtun hangi dizide rol alacak sorusu ise en çok merak edilen sorulardan birisi oldu.Bir Diğer sorulan sor ise Osmanlının kurucusu Osman beyin annesinin gerçek tarihte ne zaman öldüğüydü.

Halime Hatun, tarihte Halime Sultan ve Haime Hanım olarak birden fazla isimle anılmaktadır. Doğum tarihi hakkında herhangi bir bilgi olmasa da ölüm tarihinin 1282 olduğu bilinen Halime Hatun, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin annesidir. Halime Hatun, Süleyman Şah ile karısı Hayme Hatun'un oğlu olan Kayı Boyu önderi Ertuğrul Gazi'nin eşidir.

Saru Batu Savcı Bey (vefâtı: 1287), Gündüz Alp (vefâtı: 1306), ve Osman Gazi (1258-1326) adlarında üç oğlu vardı.

1281 yılında vefât eden Hâlime Hânım'ın mezarı Söğüt'te kocası Ertuğrul Gazi'nin türbesinin bahçesindedir. Osman Gazi tarafından yaptırılmıştır.

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’da heyecan dorukta. Dizide Halime Hatun'un ölüp ölmeyeceği merak konusu oldu Osman Bey'i dünyaya getiren Halime Hatun ölecek mi? İzleyicilerin en çok arattığı konu bu oldu. Diriliş Ertuğrul dizisi ile tanıdığımız Esra Bilgiç kimdir? Kaç yaşında? Halime Hatun karakterini canlandıran güzel oyuncu diziden ayrılıyor mu?

DİRİLİŞ'İN HALİME'Sİ ESRA BİLGİÇ KİMDİR?

14 Ekim 1992 doğumlu olan oyuncu an itibariyle 25 yaşındadır. Ankara doğumludur. Boyu 1.77 cm'dir. Haccetepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu olan güzel oyuncu ayrıca Bilkent Üniversitesi Uluslarası İlişkiler Bölümünü de bitirmiştir.

Daha önce hiçbir oyunculuk deneyimi olmayan Esra Bilgiç'in ilk oyunculuk deneyimi 2014 yapımlı Diriliş dizisinde Halime Hatun karakterini canlandırarak olmuştur. Sırf bu dizi için binicilik eğitimi alan oyuncu güzelliği ile izleyenleri büyülemeyi başarmıştır. Oyunculuk dışında moda tasarımıyla da ilgilenmektedir.

0 Yorum

*** Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar Silinecektir. ***